Ocenenia Srdce na dlani boli udelené  v 9 kategóriách tak, aby bolo pokryté široké spektrum dobrovoľníckych príležitostí na Slovensku a rovnako aj dobrovoľníctvo Slovákov v zahraničí. 26. marca 2025 boli v divadle Jána Palárika v Trnave odovzdané ocenenia Srdce na dlani.

Srdce na dlani je každoročné ocenenie obdivuhodných skutkov a projektov, či už jednotlivcov, organizácií alebo skupín ľudí, ktoré svojou dobrovoľníckou činnosťou prispievajú k pozitívnej zmene vo svojom okolí. Ide o ocenenie tých, ktorí konajú dobré skutky bez nároku na finančnú odmenu, v prospech iných, v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja, ochrany životného prostredia, kultúry, výchovy alebo vzdelávania a mnohých iných.

„Každá z 61 nominácií, ktoré sme tento rok prijali, je opäť dôkazom toho, že dobrovoľníctvo má na Slovensku pevné miesto a obrovský ľudský rozmer. Príbehy nominovaných prichádzajú z rôznych regiónov, ale všetky spája jedno – nezištná ochota pomáhať. Oceňovanie Srdce na dlani vytvára priestor na to, aby sme si tieto výnimočné skutky všimli a spoločne im vyjadrili uznanie,“ uvádza Jana Mračnová, koordinátorka oceňovania Srdce na dlani z Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií.

Národné oceňovanie zorganizovala Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií a uskutočnilo sa pod záštitou Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča. 

„Dobrovoľníctvo je jedným z najkrajších prejavov ľudskosti. Nie je nič silnejšie, než keď sa človek rozhodne pomáhať druhým len preto, že chce. Z tohto dôvodu je pre mňa ako splnomocnenkyňu vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti nesmierne dôležité, aby sme vytvárali prostredie, ktoré nielen podporuje ale aj oceňuje túto nezištnú činnosť,“ hovorí Simona Zacharová, splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

 Partnerom podujatia bola Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

„Sme svedkami toho, ako vzájomná snaha Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií a Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu dokáže pozdvihnúť dialóg a nastaviť spoluprácu medzi účastníkmi v oblasti aktivít v dobrovoľníctve, napomáha k lepšej koherencii, koordinácii, kvalite, vzájomnému dopĺňaniu sa a účinnosti v rozvoji dobrovoľníctva. Podujatie Srdce na dlani je jedinečným príkladom a inšpiráciou, ako zvyšovať povedomie širokej verejnosti o aktivitách v oblasti dobrovoľníctva a o jednotnejznačke SlovakAid, ktorá prezentuje rozvojovú spoluprácu Slovenskej republiky,“ dopĺňa Michal Čornak, riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Národná hodnotiaca komisia rozhodla, že ocenenia boli tento rok udelené v 9 rôznych kategóriách.

Národné ocenenie Srdce na dlani 2024 získali:

1. DOBROVOĽNÍK A DOBROVOĽNÍČKA POMÁHAJÚCI/A NA SLOVENSKU – Martin Gašpar

2. DOBROVOĽNÍK A DOBROVOĽNÍČKA POMÁHAJÚCI/A V ZAHRANIČÍ - Vladimír Benč

3. DOBROVOĽNÍK A DOBROVOĽNÍČKA POMÁHAJÚCI/A V ZAHRANIČÍ V RÁMCI OFICIÁLNEJ ROZVOJOVEJ POMOCI SLOVENSKEJ REPUBLIKY POD LOGOM SLOVAKAID – Anna Joachímová

4. KOORDINÁTOR A KOORDINÁTORKA DOBROVOĽNÍKOV/ČOK – Vojtech OdraškaAdriána Tibenská

5. DOBROVOĽNÍCKA SKUPINA – Hrdinovia každodennosti

6. PROJEKT/DOBROVOĽNÍCKY PROGRAM - Program na podporu duševného zdravia "Šialený? No a!"

7. PODPORA DOBROVOĽNÍCTVA – Stredná odborná škola dopravná, Prešov

8. DLHODOBÁ DOBROVOĽNÍCKA POMOC – Juliana Hajduková

9. OCENENIE ZA DOBROVOĽNÍCTVO S CELOSPOLOČENSKÝM VÝZNAMOM - Dobrovoľníci Liberi semper, n.o. (Viliam Ragan s jeho tímom)

„Ocenené dobrovoľnícke príbehy každoročne ponúkajú prierez nenápadným a občas prehliadaným svetom, v ktorom dominuje ľudskosť, solidarita a zdieľanie. Zviditeľňovanie týchto príbehov posilňuje nádej, že dobra je v spoločnosti stále dostatok. Ďakujeme všetkým, ktorí k tomuto pocitu prispievajú,“ uzatvára Jana Mračnová.

Príbehy ocenených a nominovaných dobrovoľníkov a dobrovoľníčok si môžete prečítať TU

***

Fotogaléria z podujatia

 

O ocenených:

1.     DOBROVOĽNÍK A DOBROVOĽNÍČKA POMÁHAJÚCI/A NA SLOVENSKU – Martin Gašpar

Martin, študent SOŠ v Pruskom (odbor agropodnikanie – kynológia) v maturitnom ročníku, sa ako dobrovoľník venuje canisterapii. Je súčasťou života desaťročného Matúška, ktorý má autizmus s mentálnym postihnutím a ADHD. Je stále úplne neverbálny a práca s takýmito dieťaťom je veľmi náročná, preto je úžasné, že Martin napriek tomu, že je sám veľmi mladý, prirodzene dokáže s Matúškom krásne pracovať. Stali sa kamarátmi a na Matúškovi aj vďaka canisterapii s Martinom a Luckym vidno veľký posun v emocionálnej aj kognitívnej oblasti. So svojím psíkom Luckym tiež navštevuje pravidelne CSS AVE v Dubnici nad Váhom, kde prináša radosť a terapiu klientom s telesným postihnutím. Hoci sám žije s Aspergerovým syndrómom, práca so psíkmi mu pomáha prekonávať výzvy. Sám si na sebe vyskúšal ako dokáže psík pomôcť človeku (jemu samému), a aj preto sa rozhodol túto svoju skúsenosť šíriť ďalej.

2.     DOBROVOĽNÍK A DOBROVOĽNÍČKA POMÁHAJÚCI/A V ZAHRANIČÍ – Vladimír Benč

Vladimír pomáha vojnou postihnutým Ukrajincom v spolupráci so združením Podaj ďalej Prešov. Jeho činnosť je výnimočná nielen svojím rozsahom, ale aj odvahou, s ktorou poskytuje humanitárnu pomoc v nebezpečných oblastiach, kde je najviac potrebná. Od februára 2022 viackrát zorganizoval transporty pomoci, pričom navštívil mnoho miest vrátane Černihiva, Kramatorska a Kyjeva. Jeho prístup k tejto náročnej práci, ako aj jeho ochota, ktorá pretrváva, si zaslúžia uznanie. 

3.     DOBROVOĽNÍK A DOBROVOĽNÍČKA POMÁHAJÚCI/A V ZAHRANIČÍ V RÁMCI OFICIÁLNEJ ROZVOJOVEJ POMOCI SLOVENSKEJ REPUBLIKY POD LOGOM SLOVAKAID – Anna Joachímová

Anka, roky pôsobila ako učiteľka na základnej škole a vo voľnom čase sa venovala svojej farme. Od februára 2024 pôsobí na farme FOUR v utečeneckom tábore Kyaka II v Ugande. Svoje skúsenosti odovzdáva utečencom a domácim, ktorí sa chcú stať potravinovo sebestačnými. Školí trénerov, ktorí ďalej odovzdávajú zručnosti v pestovaní, skladovaní a predaji plodín. Rukami jej prešlo už vyše 50 trénerov, čím pomohla 500 ľuďom v komunite. Anka pravidelne navštevuje políčka beneficientov a uisťuje sa, že správne využívajú nadobudnuté zručnosti. Pomáha s chodom farmy, zavádza nové plodiny a učí domácich ako ich spracovať a pripraviť chutné jedlo, čim pomáha predchádzať podvýžive. Napriek ťažkostiam v tábore ju motivuje vidieť, ako dobrá úroda mení ľuďom život a umožňuje im budovať lepšiu budúcnosť. 

4.     KOORDINÁTOR A KOORDINÁTORKA DOBROVOĽNÍKOV/ČOK 

Vojtech Odraška

Vojto je neoceniteľný koordinátor, ktorý už sedem rokov s plným nasadením vedie a podporuje približne 100 dobrovoľníkov organizácie Kresťania v meste. Okrem organizácie služieb, nákupu a prepravy materiálu pre ľudí bez domova vlastným autom sa venuje aj vyhľadávaniu a zaškoľovaniu nových dobrovoľníkov či príprave aktivít pre tím. Napriek svojim mnohým povinnostiam pravidelne vydáva stravu bezdomovcom pod mostom Lafranconi, zabezpečuje dovoz navarenej stravy od dobrovoľníkov, rozváža nápoje a potrebný materiál. Pomáha s prípravou miesta výdaja, po skončení všetko zbalí, naloží do auta a postará sa o poriadok v priestoroch. Bez Vojta by organizácia Kresťania v meste fungovala ťažko – jeho práca by si vyžadovala minimálne troch ľudí. Jeho oddanosť, vytrvalosť a obrovské srdce sú hnacou silou ich činnosti. 

Adriána Tibenská

Adriána už viac ako 5 rokov koordinuje projekty podporujúce ekologicky uvedomelú komunitu. Prostredníctvom projektu Swapnito vzdeláva verejnosť o klimatických zmenách, cirkulárnej ekonomike a zero-waste životnom štýle. Koordinuje nábor, školenie a vedenie približne 40 dobrovoľníkov, ktorým poskytuje príležitosť rozvíjať ich schopnosti, a zároveň zabezpečuje organizáciu a logistiku podujatí. Buduje partnerstvá s miestnymi podnikmi a inštitúciami, čím rozširuje dosah aktivít Swapnito. Adriána sa venuje aj tvorbe upcyklačných workshopov, ktoré podporujú tvorivosť a udržateľnosť. Jej prístup je založený na empatii, vytvára podporujúce prostredie a zameriava sa na komunitu nielen v Swapnito, ale aj v iných projektoch. 

5.     DOBROVOĽNÍCKA SKUPINA – Hrdinovia každodennosti

Myšlienka projektu vznikla na Deň Downovho syndrómu 21. marca 2023, keď boli ľudia s týmto znevýhodnením zapojení do práce v regióne Oravy. Traja mladí muži s Downovým syndrómom - Marek Spišák, Maroš Kaluža a Matej Vicáň začali svoju dobrovoľnícku prácu v Oravskej knižnici A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Pomáhali s triedením a zakladaním kníh, administratívou. Ich nadšenie viedlo k dlhodobej spolupráci. Projekt ukazuje, že zdravotné znevýhodnenie nie je prekážkou – Marek už pracuje v Tescu, všetci traja získavajú a rozvíjajú nové zručnosti a sú platnou súčasťou spoločnosti. Projekt tiež pomáha vytvárať inkluzívnu spoločnosť - čitatelia majú jedinečnú príležitosť vidieť, že ľudia so znevýhodnením sú platnými členmi spoločnosti. 

6.     PROJEKT/DOBROVOĽNÍCKY PROGRAM - Program na podporu duševného zdravia "Šialený? No a!"

Program „Šialený? No a!“, na podporu duševného zdravia mládeže na Slovensku, reaguje na alarmujúce štatistiky, podľa ktorých jeden zo štyroch študentov trpí nadmerným stresom, čo môže viesť k úzkostným stavom a depresii, pričom až 75 % duševných chorôb prepukne pred 24. rokom života. Od roku 2005 sa program snaží znižovať tieto čísla. Má tri hlavné ciele: podporiť mladých v rozvoji ich potenciálu, poskytnúť im odvahu otvorene diskutovať o vážnych témach a pomôcť v uzdravovaní tých, ktorí čelili psychickým problémom. „Šialený? No a!“ ponúka zážitkový interaktívny program vedený odborníkom a osobným expertom, ktorý má vlastnú skúsenosť s psychickou chorobou. Program je určený pre mladých ľudí vo veku 15 až 20 rokov a prebieha vo vyučovacom dni. Program, ktorý sa realizuje aj v Nemecku, Česku a Rakúsku, bol v Michalovciach rozšírený aj na Ukrajinu. V priebehu posledného roka sa uskutočnilo 53 školských dní, pričom sa zúčastnilo 1 147 študentov zo 17 škôl. Hoci nie je pravidelne financovaný, jeho aktivity sú realizované dobrovoľnícky a podporované 32 dobrovoľníkmi z rôznych profesií. Tento rok program získal významné európske ocenenie za občiansku spoločnosť a jeho popularita rastie, čo dokazuje potrebu otvorene diskutovať o duševnom zdraví mladých.

7.     PODPORA DOBROVOĽNÍCTVA – Stredná odborná škola dopravná, Prešov

Stredná odborná škola dopravná v Prešove aktívne podporuje dobrovoľníctvo svojich študentov pri rôznych príležitostiach. Vďaka tomu vznikla pekná spolupráca so Zariadením pre seniorov OZ Barlička. Seniorom návštevy študentov pomáhajú udržiavať spoločenský kontakt a zvyšovať kvalitu ich života, zatiaľ čo študentom umožňuje rozvíjať komunikačné a sociálne zručnosti, empatiu a zodpovednosť za komunitu. Posilňujú sa tak medzigeneračné väzby, zlepšuje sa pohoda seniorov a zároveň sa vytvára priestor pre vzájomné učenie a podporu. 

8.     DLHODOBÁ DOBROVOĽNÍCKA POMOC – Juliana Hajduková

Juliana je zakladajúcou členkou viacerých organizácií a mimoriadnou osobnosťou slovenskej dobrovoľníckej scény. Počas viac ako 40 rokov sa angažuje v ochrane prírody a krajiny, a najmä v environmentálnej výchove. Od 1984 organizovala celoslovenské tábory ochrancov prírody. Zaslúžila sa o vznik a udržanie tradície oceňovania dobrovoľníkov „Srdce na dlani“, ktoré je najdlhšie fungujúcim oceňovaním dobrovoľníkov na Slovensku. Jej činnosť zásadne ovplyvnila rozvoj a podporu neziskových organizácií a mladých dobrovoľníkov, najmä v Prešovskom kraji, čím prispela k budovaniu solidárnej a aktívnej komunity.

9.     OCENENIE ZA DOBROVOĽNÍCTVO S CELOSPOLOČENSKÝM VÝZNAMOM - Dobrovoľníci Liberi semper, n.o. (Viliam Ragan s jeho tímom)

Aktivity Liberi semper, n.o. a jej dobrovoľníkov, na čele s pánom Raganom, majú obrovský spoločenský dopad v oblasti záchrany potravín, humanitárnej pomoci a podpory znevýhodnených komunít. Od januára 2024 v spolupráci s ďalšími charitami zachránili 520 ton potravín, ktoré efektívne distribuujú ZŤP, seniorom, rodinám v núdzi a ďalším. Pán Ragan, popri starostlivosti o svojho zdravotne znevýhodneného syna, denne koordinuje viac ako 500 dobrovoľníkov, ktorí v rámci projektu Foodfighters – Záchranári jedla zabezpečujú logistiku a distribúciu potravín. Keď mu to čas a povinnosti dovolia, osobne rozváža potraviny priamo k ohrozeným skupinám obyvateľstva. Spolu s manželkou sa venujú aj tvorbe komunitných sietí prepájajúcich seniorov, ľudí so ZŤP, hasičov, policajtov či ďalšie charity, čím budujú systém efektívnej pomoci. Okrem potravinovej pomoci organizujú vzdelávacie aktivity, prepájajú rodiny so ZŤP deťmi a podporujú gramotnosť – napríklad darovali počítače na misie v Ugande a Nepále a prispievajú na vzdelanie aj na Slovensku. Svojím nasadením, obetavosťou a prepojením rôznych komunít vytvárajú sieť pomoci s dlhodobým dopadom.