V čase krízy spôsobenej šírením ochorenia COVID-19 solidarita v celej Európe rastie. Mnoho ľudí sa zapája do dobrovoľníckej pomoci a podpory rôznych skupín obyvateľstva zasiahnutých následkami aktuálneho diania.
Táto situácia je však pre nás všetkých nová. Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií preto pripravila niekoľko odporúčaní a zásad, ktoré by mali byť v tomto čase dodržiavané pri zapájaní dobrovoľníkov a dobrovoľníčok do dobrovoľníckych aktivít. Majú pomôcť chrániť ľudí, ktorým sa poskytuje pomoc, ako aj samotných dobrovoľníkov a dobrovoľníčky:
- Najdôležitejším opatrením, ktoré môžu jednotlivci prijať, je sociálna vzdialenosť a izolácia. Ak sa chcete dobrovoľne zapojiť, najdôležitejšou vecou je byť zodpovedný voči sebe a ostatným, byť zdravý, neohrozený a chrániť rizikové skupiny (ľudia nad 65 rokov, pacienti s chronickými a onkologickými ochoreniami, ľudia s kardiovaskulárnymi a respiračnými problémami).
- Všetky činnosti by sa mali vykonávať v súlade s odporúčaniami Úradu verejného zdravotníctva SR.
Aktualizované informačné letáky o tom, ako sa správať pri cestovaní a prevencii, sú dostupné na stiahnutie na tomto odkaze, ďalšie nájdete priamo na stiahnutie na konci článku.
- Každý, kto organizuje dobrovoľnícke činnosti, či už vo formálnej alebo neformálnej podobe, by si mal byť vedomý zodpovednosti za bezpečnosť všetkých zúčastnených, dobrovoľníkov aj príjemcov. Organizátor je povinný informovať dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ako aj príjemcov pomoci, o možných rizikách.
- Dobrovoľníctvo je slobodne zvolená činnosť jednotlivca, rozhodnutie, ktoré každý robí sám za seba a ktoré samo o sebe môže výrazne prispieť ku kvalite ľudských spojení a nášho sociálneho kapitálu. Podľa zákona o dobrovoľníctve môžu všetky dospelé osoby samostatne rozhodnúť o dobrovoľnom zapojení sa. Osoby vo veku od 15 do 18 rokov potrebujú písomný súhlas rodiča alebo zákonného zástupcu.
- Dúfame, že miestne samosprávy nájdu spôsob, ako zriadiť organizované asistenčné a podporné služby v spolupráci s organizáciami občianskej spoločnosti, ktoré budú zodpovedne zapájať dobrovoľníkov a dobrovoľníčky a znižovať riziká.
- Za týchto okolností je najlepšou formou solidarity pomoc známym a blízkym ľuďom, rodine a susedom. Veľkou pomocou pre starších ľudí či rizikové skupiny môže byť už aktívny záujem - či sú v poriadku a majú všetkého dostatok, prípadne im ponúknuť pomoc s nákupom základných potravín alebo liekov, čím sa na verejnosti nebudú vystavovať riziku nákazy.
- V časoch obmedzeného sociálneho kontaktu buďte v kontakte so svojimi blízkymi prostredníctvom telefónov či sociálnych sietí a poskytnite im sociálnu podporu konverzáciou s využitím moderných spôsobov komunikácie.
- Okrem podpory obstarávania životných potrieb je dôležité poskytovať psychologickú podporu spoluobčanom.
- Ak sa chcete zapojiť do dobrovoľníckych aktivít, kontaktuje dobrovoľnícke centrá alebo organizácie, ktoré poskytujú pomoc a podporu vo Vašom okolí. Pri každom zapojení sa snažte znižovať riziká. Viac informácií aj s kontaktmi na jednotlivé krajské centrá nájdete na stránke www.dobrovolnictvo.com.
Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií
COVID-19: Prehľadná infografika pre dobrovoľníkov (na stiahnutie .pdf)
Dokumenty na stiahnutie pre dobrovoľníkov
- Kompletné rady a odporúčania pre dobrovoľníkov (.doc), (.pdf), (článok)
- Infografika na stiahnutie pre každého dobrovoľníka/-čku v čase koronavírusu (.pdf)
Dôležité infografiky v čase koronavírusu s odporúčaniami Ministerstva zdravotníctva SR: