ABSTRAKT
Dobrovoľníctvo zohráva dôležitú úlohu v spoločnosti, pričom zahraničné výskumy ukazujú, že to, či sa človek stane dobrovoľníkom, môže súvisieť s jeho osobnosťou (napr. Ackermann, 2019; Herzog & Morgan, 1993; Mak & Fancourt, 2021).
Cieľom tohto výskumu bolo:
1. zistiť, či sa slovenskí dobrovoľníci odlišujú v osobnostných črtách od slovenských nedobrovoľníkov,
2. identifikovať osobnostné črty typické pre slovenských dobrovoľníkov,
3. preskúmať, či osobnostné črty dobrovoľníkov súvisia s tým do akej oblasti formálne organizovaných dobrovoľníckych aktivít sa zapojili.
Výskumu sa zúčastnilo 1 020 respondentov, z toho 349 dobrovoľníkov zapojených do formálneho dobrovoľníctva v roku 2023 a 671 nedobrovoľníkov. Na meranie osobnostných čŕt Veľkej päťky bol použitý dotazník BFI-2-S (Kohút et al., 2020).
Výsledky výskumu ukázali, že slovenskí dobrovoľníci sa odlišujú od slovenských nedobrovoľníkov vo všetkých piatich osobnostných črtách. Slovenskí dobrovoľníci sú v porovnaní so slovenskými nedobrovoľníkmi významne viac extrovertní, svedomití, prívetiví (priateľskí), otvorení novým skúsenostiam a emocionálne stabilní. Výskum tiež ukázal, že osobnostné črty slovenských dobrovoľníkov súvisia s konkrétnymi oblasťami formálne organizovaných dobrovoľníckych aktivít, napr.: extrovertnejší dobrovoľníci sa významne viac zapájali do dobrovoľníckych aktivít v oblasti zdravia a práce s deťmi a mládežou, alebo prívetivejší (viac priateľskí) dobrovoľníci sa významne viac zapájali do oblasti sociálnych služieb, rozvojovej a humanitárnej pomoci a práce s deťmi a mládežou. Svedomitejší dobrovoľníci sa významne viac zapájali do oblasti rozvojovej a humanitárnej pomoci. Emocionálne stabilnejší dobrovoľníci sa významne viac zapájali do oblasti práce s deťmi a mládežou. Dobrovoľníci otvorenejší novým skúsenostiam sa významne viac zapájali do oblasti kultúrnych a duchovných aktivít, ako aj do práce s deťmi a mládežou.
Výsledky výskumu podporujú doterajšie zistenia, že osobnostné črty zohrávajú významnú úlohu v zapojení sa do dobrovoľníctva. Zároveň poukazujú na súvislosti medzi osobnostnými črtami dobrovoľníkov a ich angažovanosťou v konkrétnych oblastiach dobrovoľníckych aktivít. Tieto poznatky môžu prispieť k lepšiemu pochopeniu výberu dobrovoľníckych aktivít dobrovoľníkmi a k efektívnejšiemu manažmentu dobrovoľníctva.
O autorke
Magisterka Estera Frgelcová pôsobí ako interná doktorandka v odbore sociálna práca na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Svoje prvé magisterské štúdium ukončila v odbore učiteľstvo psychológie a učiteľstvo hudobného umenia a svoje druhé magisterské štúdium ukončila v jednoodborovej psychológii. Počas štúdia absolvovala kurz Kľúčové kompetencie lídra, Efektívna komunikácia a dvojročný akreditovaný kurz Animátorskej/Líderskej školy.
Autorka sa doposiaľ vo svojich výskumoch venovala najmä témam z oblasti psychológie osobnosti a sociálnej psychológie a publikovala výskumné štúdie v indexovanom periodiku. Aktuálne sa vo svojom výskume (dizertačnej práci) venuje dobrovoľníctvu, konkrétne problematike osobnostných faktorov determinujúcich účasť v dobrovoľníctve počas krízy na Slovensku. Autorka je v súčasnosti zodpovednou riešiteľkou projektu UGA Osobnostné a sociálne faktory determinujúce participáciu v dobrovoľníctve na Slovensku. Zároveň je aj spoluriešiteľkou projektu VEGA 1/0603/23 Dobrovoľníctvo na Slovensku v čase krízy.
V rámci skúmanej problematiky v oblasti dobrovoľníctva sa autorka zúčastnila medzinárodného stretnutia research group o dobrovoľníctve, ktoré organizovalo Európske dobrovoľnícke centrum v Bruseli. Absolvovala tiež krátkodobú mobilitu v Olomouci. Aktívne sa zúčastnila medzinárodnej doktorandskej vedeckej konferencie v Trnave a publikovala odborný článok Faktory na individuálnej úrovni determinujúce účasť vo formálnom dobrovoľníctve v časopise Mladá veda.