ABSTRAKT

Štáty Visegrádskej štvorky – Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko prešli od roku 1990 nielen výraznou ekonomickou, ale aj sociálnou transformáciou. Tento dynamický vývoj a prechod k otvorenejšej spoločnosti, často s podporou zahraničných neziskových organizácií, vytvoril jedinečné podmienky pre rast občianskeho sektora. V tejto oblasti zohráva dobrovoľníctvo významnú úlohu pri riešení spoločenských a ekonomických výziev, ako je nedostatočná podpora pre zraniteľné skupiny obyvateľstva (Šašková & Mertová, 2012).

Avšak aktuálne údaje ukazujú, že krajiny V4 sú v oblasti dobrovoľníctva pod priemerom v rámci EÚ (CAF, 2024), čo vyvoláva otázky o rozdieloch v ochote občanov zapojiť sa do dobrovoľných aktivít. Dobrovoľníctvo v týchto krajinách zohráva kľúčovú úlohu pri podpore komunitnej súdržnosti, poskytovaní pomoci zraniteľným skupinám a pri zabezpečovaní reakcie na krízové udalosti, ako sú prírodné katastrofy alebo spoločenské krízy, čo sa ukázalo v posledných rokoch (pandémia COVID-19, povodne v Česku a Poľsku, vojna na Ukrajine).

Príspevok poskytuje prehľad zistení z komparatívneho výskumu, ktorý sa zameral na motiváciu k dobrovoľníctvu a riešenie krízových situácií v krajinách V4. Analyzuje vplyv rôznych demografických faktorov na mieru zapojenia do dobrovoľníctva a darcovstva. Ponúka pohľad ako sa do dobrovoľníckych aktivít zapájajú rôzne vekové skupiny, pričom sa zameriava na rozdiely v miere angažovanosti medzi generáciami. Zaoberá sa vplyvom pohlavia, ktorý odhaľuje rozdielne vzorce zapojenia mužov a žien do formálnych a neformálnych dobrovoľníckych aktivít a darcovskej činnosti. Venuje sa vplyvu úrovni dosiahnutého vzdelania, religiozity a príjmy.

Celkovo zistenia z výskumu poskytujú komplexný prehľad o tom, ako tieto faktory v rámci krajín V4 ovplyvňujú dobrovoľníctvo a darcovstvo, a ponúkajú podrobné porovnanie medzi jednotlivými krajinami. Tento prístup umožňuje hlbšie pochopenie rozdielov a podobností v prístupe k filantropii v rôznych spoločenských skupinách naprieč regiónom ako aj poznanie pre formuláciu politík a podporných programov zameraných na posilnenie dobrovoľníctva a krízového manažmentu v regióne.


O autorovi

Boris Strečanský je absolventom FF UK v Bratislave a Princeton University (School of Public and International Affairs).  V súčasnosti je externým doktorandom Ústavu Európskych štúdií a medzinárodných vzťahov na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave a venuje sa téme legitimity organizácií občianskej spoločnosti.

Je autorom publikácií a statí o neziskovom sektore, darcovstve a občianskej spoločnosti na Slovensku a podieľal sa na viacerých domácich a medzinárodných výskumných projektoch o občianskej spoločnosti. Je členom European Research Network on Philanthropy (ERNOP) a International Society for Third Sector Research (ISTR).

Dlhodobo pôsobí v oblasti rozvoja neziskového sektora na Slovensku i v zahraničí. Ako tréner a konzultant so zameraním na rozvoj neziskových organizácií pracoval v Európe, Ázií a Afrike. V r. 2002 spoluzakladal Centrum pre filantropiu n.o. kde neskôr pôsobil ako riaditeľ, programový riaditeľ a expert.